Historie dvorků

Prostory nynější pedagogické fakulty patřily dříve dívčímu gymnáziu. Dvorky se dříve nevyužívaly a slovy docenta Dostála byly v dezolátním stavu.

Nynější kuřácký dvorek sloužil jako průchod do zadní části budovy a na nekuřáckém stál sklad chemikálií. Dříve také patřil k fakultním zeleným prostorům parčík před vchodem do budovy, kde se mohli studenti usadit na lavičkách ve stínu akátů a topolů. Dnes je na tomto místě parkoviště.

Dvorky byly vždy rozdílné – kuřácký dvorek byl chladnější, vlhčí a stinný, nekuřácký (i když ne o mnoho) teplejší, sušší a světlejší. Již tehdy se zde vyskytovala porostnice mnohotvárná a s oblibou se využívala v biologických praktikách. Dnes můžeme vidět rozrůzněnost náletových a původních rostlin na obou dvorcích. I zahradníci při rekonstrukci vysazovali rostliny podle jejich potřeb více světla a tepla, či chladu a stínu.

V letech 2013/14 byla provedena rozsáhlá rekonstrukce obou vnitřních dvorků. Byly zbudovány altány a lavičky, vysázeny nové rostliny a dvorky nyní slouží jako odpočinkové a klidné prostory pro studenty i návštěvníky.

Sklad chemie na nekuřácké dvorku 2011

Nekuřácký dvorek po rekonstrukci