Nekuřácký dvorek

Barvínek menší

Vinca minor

Řepicovitá koruna či křižmostojné listy – obrozenecká čeština je v botanice jako doma a barvínek je toho příkladem. Velkou část roku je schopen kvést a i v největších mrazech dokáže udržet své listy živé.

Mochna křovitá

Hortenzie sp.

Tlustonitník klasnatý

Opuncie sp.

Loubinec pětilistý

Parthenocissus quinquefolia

Jedna z nemnoha lián mírného pásu je oblíbenou ozdobou fasád, zejména na podzim kdy dojde k odbourání chlorofylu a listy se vybarví pigmenty dříve chlorofylem překrytými.

Dlužicha americká

Bohyška Sieboldova

Hortenzie velkolistá

Ozdobnice čínská

Miscanthus sinensis zebrinus

Ozdobnice čínská roste v hustých trsech dosahujících výšky 50 až 300 centimetrů. Její úzké listy se používají k dekoračním účelům, zejména u barevnolistých kultivarů.

Tavolník japonský „Anthony Waterer“

Ořechoplodec klandonský

Bobkovišeň lékařská

Prunus laurocerasus

Rozemnete-li její listy, možná ucítíte slabý zápach hořkých mandlí, tedy glykosidu amygdalinu. Amygdalin se ve střevech rozkládá za vzniku kyanovodíku a celá rostlina je proto mírně jedovatá podobně jako například semena (jádra) meruněk.

Tavolník van Houtteův

Hlohyně šarlatová

Pyracantha coccinea

Kvete v květnu a červnu drobnými bílými pětičetnými květy v bohatých chocholičnatých květenstvích. Plody – malvičky s vytrvalým zdužnatělým kalichem, bývají 5–6 mm velké, obsahují pět semen a na keři zůstávají dlouho do zimy, dokud je nesezobou ptáci. Pro svou trnitou nepronik- nutelnost ho ptáci využívají také pro hnízdění.

Vilín prostřední

Zlatice prostřední

Forsythia × intermedia

Víte co je to intermediární dědičnost? Česky se tomu říká neúplná dominance, znak tohoto typu se u kříženců projeví "průměrem" obou rodičů a u zlatic se týká dřeně větévek.

Třešeň pilovitá „ Kiku-shidare“

Levandule lékařská

Lavandula angustifolia

Do biologického popisování nyní vložíme trochu kulinářského nadšení. Řekněte, kdo si už někdy zkusil upéct levandulové sušenky? Překvapte u státnic nezvyklou dobrotou!